Otázky a odpovede

1. Ako vyzerá program pre deti?

Každé stretnutie má svoju tému, podľa ktorej si sprievodkyne pripravia pre deti rôzne aktivity - od "hľadacích" alebo športových, cez kreatívne a oddychové. Deti s nimi trávia doobedie v lesíku, pričom spoločne objavujú jeho zákutia a vhodne svoje voľné bádanie prepájajú s pripravenými aktivitami. Program pre deti organizujeme v duchu rešpektujúceho prístupu a súžitia s prírodou, približne v takejto podobe:

  • do 9:15 - príchod, voľné hranie sa

  • od 9:15 - zvítanie sa, ovocná desiata

  • tanečná rozvička, denná téma

  • aktivity v lesíku,

  • piknik - druhá desiata, kreatívne aktivity,

  • voľné hranie

  • po 11:50 - rozlúčka

2. Ako prebieha nábor do klubíku? 

Všetkých záujemcov o navštevovanie klubíku voláme najskôr na neplatený náčuv, aby si overili, či sa im náš koncept pozdáva. Následne ponúkame možnosť zúčastniť sa jedného spoplatneného skúšobného týždňa spolu s dieťaťom a po ňom sa obojstranne rozhodneme, či spolu chceme pokračovať ďalej. 

3. Ako prebieha nástup do klubíku? Odkedy dieťa môžem nechať chodiť do klubíka samostatne?

V klubíku sme mali deti, ktoré chodili samostatne už po skúšobnom týždni, a tiež také, ktoré chodia s rodičom doteraz. Prihliadame na idividuálne potreby a preferencie rodičov/detí a snažíme sa ich v procese oddeľovania sa podporiť, ale nie súriť. V každom prípade je dôležité rátať s tým, že po nástupe do lesného klubíka deti prežívajú adaptačné obdobie, kedy sa učia samostatne fungovať v novom kolektíve a nie všetky to chcú absolvovať bez mamy/ rodiča. U niektorých detí proces osamostatňovania sa môže trvať aj 3 - 4 týždne, počas ktorých umožňujeme a aj odporúčame rodičom tráviť čas so skupinou a postupne sa od detí oddeľovať - podľa vlastného uváženia a dohovoru so sprievodkyňami.

Čo ak moje dieťa nechce zostávať v klubíku bezo mňa, môžeme chodiť spolu?

V klubíku sa snažíme o čo najpohodovejší a najprirodzenejší priebeh procesu adaptácie dieťaťa. V prípade, že je pre dieťa veľmi náročné oddeliť sa od rodiča, odporúčame zostať v klubíku prítomný. Je vhodné, aby sa v takom prípade rodič držal čo najviac v úzadí, a nechával voľný priestor pre budovanie vzťahu medzi dieťaťom a sprievodkyňami/pomocným rodičom/inými deťmi. Pokiaľ to teda dieťa vyslovene samo nevyžaduje, rodič sa mu nijako nevenuje, a všetky jeho potreby necháva riešiť prítomné sprievodkyne/pomocného rodiča.

Čo ak nemôžeme niektorý deň prísť/dieťa je choré, bude mi vrátená alikvótna finančná čiastka?

V prípade neúčasti dieťaťa nevieme bohužiaľ poskytnúť finančnú kompenzáciu, peniaze vraciame jedine ak by bol klubík zrušený z našej strany (napríklad pre chorobu sprievodkýň). Fungovanie klubíku je nastavené viac komunitne než komerčne, prostriedky získané z účastnických príspevkov sú využité výhradne pre chod klubíka, a podľa toho je aj nastavená ich výška na čo najnižšiu možnú čiastku.

Ako často musím byť "pomocný rodič"? Čo ak nemôžem vykonávať túto funkciu?

Služba pomocného rodiča vychádza podľa počtu detí v priemere 1-2x mesačne. V prípade, že sa aktuálne z nejakého dôvodu (bábätko, práca, zdravotný stav, iné...) na túto úlohu necítite, budeme spoločne hľadať spôsob, ako by ste mohli prispieť chodu klubíku inak (pomoc so spravovaním stránky, tvorba promo materiálov, spravovanie tabuľky dochádzky a služieb, vlastný návrh...). Je taktiež možné pridať sa k nám bez vykonávania funkcie pomocného rodiča, rozdiel vo výške mesačného príspevku je 20 EUR (95/115 EUR mesačne).

Čo ak moje dieťa ešte nie je na 100% odplienkované, môže chodiť do klubíku?

Ak dieťa ešte prevažne nosí plienku, alebo je práve v procese odplienkovania, je u nás vítané, navyše pobyt v exteriéri a inšpiratívni odplienkovaní rovesníci majú tiež svoje výhody pri rozvíjaní zručností tohto charakteru. :) V takom prípade je ale nutná starostlivosť rodiča o tieto potreby, sprievodkyne nemajú popri ostatnom programe dostatočnú kapacitu venovať sa dieťaťu po tejto stránke.

Otázky a odpovede